Dec 11

Aktivace vzpomínek v mozku

Sun 11 Dec 2011 14:34:22 | 0 komentářů
paměťové mapy
mezera

Už se vám někdy stalo, že jste z výtahu vystoupili omylem v jiném patře? Najednou jste jinde, než jste čekali. V té chvíli se ve vašem mozku spustí malá bouře. Souboj mezi mapami, které reprezentují prostorové vzpomínky na místa, kde už jste někdy byli. Tento zážitek přivedl neurovědce českého původu na stopu unikátní metody umožňující detailní popis procesu aktivace paměti na úrovni jednotlivých neuronů. Práce, na které Dr. Karel Ježek spolupracoval s norskými kolegy z Centra pro biologii paměti a systémové neurovědy v Trondheimu byla před nedávnem publikována v prestižním časopise Nature.


Objev znamená další významný krok v odhalování mechanismů fungování paměti. Princip uvedené metody je názorně popsán na stránkách České akademie věd v článku nazvaném Objev principu časování aktivace vzpomínek v mozku.


Doporučujeme poslechnout si také cca 25minutový rozhovor s Dr. Karlem Ježkem na rádiu Leonardo.

Práce byla uveřejněna 28. září 2011 časopisem Nature pod názvem Theta-paced flickering between place-cell maps in the hippocampus.

O novém objevu se zmiňuje také server Science Daily v článku Millisecond Memory: 'Teleportation' of Rats Sheds Light On How the Memory Is Organized, server Softpedia.com v článku nazvaném Rats Know How Teleportation Feels, či server Wired.com v článku Brainwave Delay Makes Rats Feel Teleported.POZASTAVENO PŘEKLÁDÁNÍ NOVINEK


PŘEKLAD AKTUÁLNÍCH ČLÁNKŮ DO ČEŠTINY BYL POZASTAVEN Z DŮVODŮ NEDOSTATKU FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ. MONITOROVÁNÍ VÝZKUMU MOZKU NICMÉNĚ POKRAČUJE V RÁMCI "MIND UPLOADING PROJECT", KDE PŘINÁŠÍME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V ORIGINÁLNÍM ANGLICKÉM ZNĚNÍ. RÁDI VYDÁVÁNÍ ČESKÝCH ČLÁNKŮ OPĚT OBNOVÍME, JAKMILE SE NA NAŠEM ÚČTĚ OBJEVÍ NĚJAKÉ PENÍZE OD ČESKÝCH DÁRCŮ A SPONZORŮ.

daruj