Jan 08

Mozkem inspirovaný čip je rychlejší než mozek a lze ho nastavit pro efekt konopí

Sun 08 Jan 2012 10:38:06 | 0 komentářů

Výzkumníci z MIT vyvinuli a vyzkoušeli počítačový čip, který napodobuje, jak se neurony v mozku adaptují v reakci na nové informace. Tento jev známý jako plasticita mozku je základem mnoha mozkových funkcí včetně učení a paměti.


Pro simulaci jedné neuronové synapse vědci využili kolem 400 křemíkových tranzistorů. Ty kromě jiného napodobují činnost různých iontových kanálů, které mají na činnost synapse zásadní vliv. Díky tomu je možné vyladit parametry obvodu tak, aby odpovídal specifickému iontovému kanálu. To například dovoluje simulovat jak endo-kanabinoidy tedy látky s obdobnou strukturou jako marihuana ovlivňují funkce mozku.


Čipy tohoto typu bude možné využít také při realizaci systémů simulujících specifické neurální funkce jako např. systém pro zpracování vizuálních podnětů. Vysoko-kapacitním počítačovým systémům by takové simulace trvaly hodiny až dny, s analogovým čipem jsou však dokonce rychlejší než biologický systém sám.

mezera
Křemíkový mozek
VLSI Silicon Chip (Image credit Guy Rachmuth of MIT)

Hlavním autorem článku uveřejněném v listopadovém čísle prestižního časopisu The Proceedings of the National Academy of Sciences je Chi-Sang Poon, hlavní vědecký pracovník na Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology. Dalšími autory jsou Guy Rachmuth bývalý postgraduální student v laboratoři Chi-Sang Poona, Mark Bear, profesor neurověd na MIT, a Harel Shouval z University of Texas Medical School.

Chcete, aby Server MAKROPULOS přinesl více informací o tomto objevu? Přispějte, prosím, na překlad a publikování podrobnějšího článku.
potřebná částka: 1240,- Kč
přislíbeno: 0,- Kč
přijato: 0,- Kč
zbývá: 1240,- Kč

Po kliknutí na toto tlačítko budete vyzváni ke specifikaci výše poskytnuté částky a zda žádáte potvrzení nebo smlouvu o poskytnutí daru, či smlouvu o reklamě.


Poskytnete-li celou potřebnou částku, získáváte nárok na uvedení vašeho jména nebo názvu vaší firmy v úvodu článku formou poděkování nebo umístění loga či reklamního banneru vaší firmy.


Podrobnější článek případně můžete vytvořit sami na základě níže uvedených podkladů. Pro publikování na Serveru MAKROPULOS je pak potřeba se přihlásit nebo nás kontaktovat.Prameny pro podrobnější článek:POZASTAVENO PŘEKLÁDÁNÍ NOVINEK


PŘEKLAD AKTUÁLNÍCH ČLÁNKŮ DO ČEŠTINY BYL POZASTAVEN Z DŮVODŮ NEDOSTATKU FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ. MONITOROVÁNÍ VÝZKUMU MOZKU NICMÉNĚ POKRAČUJE V RÁMCI "MIND UPLOADING PROJECT", KDE PŘINÁŠÍME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V ORIGINÁLNÍM ANGLICKÉM ZNĚNÍ. RÁDI VYDÁVÁNÍ ČESKÝCH ČLÁNKŮ OPĚT OBNOVÍME, JAKMILE SE NA NAŠEM ÚČTĚ OBJEVÍ NĚJAKÉ PENÍZE OD ČESKÝCH DÁRCŮ A SPONZORŮ.

daruj