Dec 22

Nevysvětlitelná komunikace mezi hemisférami mozku

Thu 22 Dec 2011 10:14:27 | 0 komentářů

Stejně jako most přes řeku propojuje dvě části metropole, je svazek nervových vláken nazývaný Corpus Callosum hlavním kanálem, kudy proudí informace mezi pravou a levou hemisférou v našich mozcích. Celá desetiletí se zdálo, že to tak skutečně je až do chvíle, než neurovědci z California Institute of Technology zjistili, že lidé, kteří se rodí bez tohoto propojení vykazují i nadále očividně normální komunikaci navzdory mezeře, která obě dvě poloviny jejich mozku odděluje. Absence Corpus callosum se zkráceně nazývá AgCC z anglického The Agenesis of the Corpus Callosum. Jak je možné, že lidé s tímto defektem mohou fungovat téměř k nerozeznání stejně jako ostatní, je pro neurovědce záhadou.


Tým výzkumníků z California Institute of Technology, který vedl Michael Tyszka, o tomto objevu informoval v říjnovém čísle prestižního časopisu The Journal of Neuroscience.


mezera
AgCC
Srovnání snímků magnetické rezonance u zdravého dobrovolníka (vlevo) a pacienta s AgCC (vpravo). Corpus callosum je struktura ve tvaru písmene C vyznačená ve zdravém mozku plnou čarou, která u pacienta s AgCC chybí (přerušovaná čára). Spodní obrázek: Snímky funkční magnetické rezonance fMRI odhalují symetrické vzory synchronizované aktivity ve zdravém mozku (vlevo) a v mozku pacienta s AgCC (vpravo) během odpočinku se zavřenýma očima. (Credit: California Institute of Technology)

Chcete, aby Server MAKROPULOS přinesl více informací o tomto objevu? Přispějte, prosím, na překlad a publikování podrobnějšího článku.
potřebná částka: 1240,- Kč
přislíbeno: 0,- Kč
přijato: 0,- Kč
zbývá: 1240,- Kč

Po kliknutí na toto tlačítko budete vyzváni ke specifikaci výše poskytnuté částky a zda žádáte potvrzení nebo smlouvu o poskytnutí daru, či smlouvu o reklamě.


Poskytnete-li celou potřebnou částku, získáváte nárok na uvedení vašeho jména nebo názvu vaší firmy v úvodu článku formou poděkování nebo umístění loga či reklamního banneru vaší firmy.


Podrobnější článek případně můžete vytvořit sami na základě níže uvedených podkladů. Pro publikování na Serveru MAKROPULOS je pak potřeba se přihlásit nebo nás kontaktovat.Prameny pro podrobnější článek:POZASTAVENO PŘEKLÁDÁNÍ NOVINEK


PŘEKLAD AKTUÁLNÍCH ČLÁNKŮ DO ČEŠTINY BYL POZASTAVEN Z DŮVODŮ NEDOSTATKU FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ. MONITOROVÁNÍ VÝZKUMU MOZKU NICMÉNĚ POKRAČUJE V RÁMCI "MIND UPLOADING PROJECT", KDE PŘINÁŠÍME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V ORIGINÁLNÍM ANGLICKÉM ZNĚNÍ. RÁDI VYDÁVÁNÍ ČESKÝCH ČLÁNKŮ OPĚT OBNOVÍME, JAKMILE SE NA NAŠEM ÚČTĚ OBJEVÍ NĚJAKÉ PENÍZE OD ČESKÝCH DÁRCŮ A SPONZORŮ.

daruj